...

PRZEWODNIK PO SARDYNII ❤️ WYBIERZ SIĘ NA SARDYNIĘ NASZYMI ŚLADAMI

Wiatry na Sardynii

Wiatry na Sardynii – co musisz wiedzieć?

Wiatry na Sardynii, warto o nich pamiętać organizując podróż. Sardynia, to nie tylko malownicza wyspa w zachodniej części Morza Śródziemnego,  nie tylko miejsce pełne pięknych plaż i zabytków historycznych, ale także królestwo wiatrów. Te naturalne siły odgrywają istotną rolę w kształtowaniu krajobrazu wyspy i wpływają na życie mieszkańców oraz wypoczynek turystów. W upalny dzień przynoszą ukojenie, ale czasami krzyżują plany i nie pozwalają wypłynąć w zaplanowane z wyprzedzeniem rejsy. Latem na silny wiatr najbardziej narażone jest zachodnie wybrzeże.

Sardynia, otoczona morzem, jest bardziej narażona na działanie wiatrów. Najważniejsze wiatry na Sardynii to Mistral, wiejący z północnego zachodu, Ponente wiejący z zachodu i Scirocco , ciepły południowo-wschodni wiatr wiejący z Afryki Saharyjskiej. Ale przyjrzyjmy się bliżej, jak rozpoznać wiatry na Sardynii.

Wiatry na Sardynii wieją praktycznie zawsze.

Zawsze gdzieś na wyspie trochę wieje. Warto przed wyjazdem zainstalować sobie aplikacje do kontroli wiatru na przykład Windy lub Windfinder.

Z pewnością spędzisz niejeden dzień nad morzem, obserwując parasol i starając się zamocować go tak, aby wiatr go nie porwał. Albo zrezygnujesz z pójścia na plażę ze względu na zbyt silny wiatr lub będziesz szukać zatoczek – nie brakuje ich na wyspie. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, jak wybierać plaże na Sardynii w oparciu o wiatr. To mini przewodnik o wiatrach i plażach na Sardynii, dzięki któremu dowiesz się, które plaże są osłonięte od wiatru i będziesz mógł miło spędzić dzień na plaży.

 Zacznijmy od opisu wiatrów!

Maestrale – mistral: Wiatr Północny

Jednym z najbardziej charakterystycznych wiatrów na Sardynii jest Maestrale czyli po polsku mistral. Mistral to zbawienie w upalne dni, ale na plaży może być denerwujący: wznoszący się piasek, wzburzone morze, latające parasole…

Mistral na Sardynii to wiatr północny, który przynosi chłodne powietrze z obszarów Arktyki. Mistral jest często obecny na wyspie latem, potrafi przyjemnie ochłodzić, jest mile widziany podczas upalnych dni. Jest to także wiatr, który pozwala uprawiać sporty wodne, takie jak windsurfing czy żeglarstwo. Mistral to silny wiatr, który przynosi chłodne powietrze z rejonu Alp i Dolomitów. Jest to jedno z najczęstszych zjawisk wietrznych na Sardynii, szczególnie w okresie letnim. Mistral ma istotny wpływ na kształtowanie wybrzeża, tworząc charakterystyczne formacje skalne.

Mistral to dominujący wiatr na Sardynii. Jest to zimny wiatr, który wieje, gdy prądy arktyczne docierają do wybrzeży Prowansji i docierają do Morza Śródziemnego. Jego nazwa prawdopodobnie wywodzi się z faktu, że uważany jest za wiatr „mistrzowski”, czyli główny ze wszystkich wiatrów.

Na Sardynii Mistral wieje stale i wywiera bardzo istotny wpływ na roślinność, chłodząc wybrzeża przed palącym letnim upałem. Niektóre obszary geograficzne są szczególnie wietrzne i charakteryzują się stałymi wiatrami, które zawsze wieją o określonych porach dnia lub w niektórych porach roku. Mistral latem może sprzyjać rozprzestrzenianiu się pożarów, które w sezonie letnim są częste, natomiast zimą powoduje czasami wezbrania sztormowe. Umiejętność rozpoznawania wiatrów na Sardynii będzie przydatna, aby zrozumieć, jaka będzie pogoda i odpowiednio zaplanować swój dzień.

 

Ponente: Wiatr Zachodni na Sardynii

Ponente to wiatr zachodni, który przynosi ze sobą wilgotność i morskie masy powietrza. To zjawisko atmosferyczne, które wpływa na zachodnią część wyspy, zwłaszcza zimą. Ponente może przynieść opady deszczu, ale jednocześnie jest kluczowym elementem dla rolnictwa na Sardynii, wspomagając uprawy.

Ponente (Zachód). Wieje w przeciwnym kierunku niż Levante. Jest to bryza morska występująca w sezonie letnim wzdłuż wybrzeży Morza Tyrreńskiego. Na Sardynii wpływa na cały zachodni pas, biegnąc na północ za Cieśniną Bonifacio i na południu wpływa na Sulcis, aż do Zatoki Cagliari. Na znanym przylądku Capo Testa są dwie plaże, które noszą takie same nazwy Rena di Ponente i Rene di Levante. Znajdują się na pasie, który łączy Sardynię ze wspomnianym przylądkiem. Kiedy na jednej wieje, na drugiej będzie spokojnie i na odwrót.

Scirocco: Wiatr Południowy na Sardynii

Scirocco, czyli wiatr południowy, to ciepłe i wilgotne powietrze znad Morza Śródziemnego. Jeśli znasz uczucie suszarki do włosów na twarzy to dokładnie takie samo uczucie jak najmocniejszy scirocco w sierpniowy dzień. Wpływa głównie na południową część wyspy, przynosząc ze sobą wyższe temperatury i czasem intensywne opady deszczu. Scirocco może być odczuwany głównie w okresie wiosennym i jesienią, ale zdarzy się też latem. Poznasz go po parapetach i samochodach całych w „piaskowym pyle”.

 

Grecale: Wiatr Północno-Wschodni na Sardynii

Grecale to północno-wschodni wiatr, który latem zmienia się w przyjemną bryzę, natomiast zimą jest zimny i suchy i może powodować burze. Grecale w większym stopniu daje o sobie znać w północno-wschodniej części wyspy. Jest to jeden z potencjalnie najsilniejszych wiatrów wiejących na Półwyspie Apenińskim i Sardynii.

 

Wpływ na Turystykę i Sporty Wodne

Wiatry na Sardynii nie tylko wpływają na warunki atmosferyczne, ale także stanowią atrakcję dla miłośników sportów wodnych. Dla windsurferów i żeglarzy, obecność silnych wiatrów, takich jak Mistral, stanowi doskonałe warunki do uprawiania ich ulubionych aktywności. Na Sardynii znajdziesz szkołę windsurfingu prowadzoną przez Polkę.

 Podsumowując, wiatry na Sardynii to nie tylko zjawiska atmosferyczne, ale integralna część życia na tej pięknej wyspie. Kształtują krajobraz, wpływają na klimat i dostarczają energii dla lokalnych społeczności. Dla turystów stanowią niezwykłe doświadczenie, dodając charakterystyczny rys podróży po tej fascynującej części Włoch. Najbardziej wietrzne miesiące na wyspie to okres od października do kwietnia, kiedy Mistral uderza w północne wybrzeże z największą siłą, zwłaszcza na północy w okolicy cieśniny Bonifacio. Jednak w miesiącach letnich Scirocco, zwłaszcza na południu, przynosi fale upałów.

 

Które plaże są osłonięte przed Mistralem?

Dla pasjonatów sportów wodnych takich jak żeglarstwo czy windsurfing silny wiatr może to być zaletą, ale jeśli nie lubisz silnych wiatrów, to oto lista 10 pięknych plaż, zarówno na południu, jak i na północy Sardynii, osłoniętych od Mistrala:

TUEREDDA

Tuerredda: plaża położona pomiędzy Capo Malfatano i Capo Spartivento, w Teuladzie, rozciąga się na długości około 600 metrów. Prawdziwy raj z białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą w odcieniach od turkusu po jasnoniebieski. Morze jest prawie zawsze płaskie i dzięki swojemu kształtowi jest osłonięte przed wiatrem Mistral. Więcej o tej plaży dowiesz się z naszego przewodnika (wejście na nią w sezonie jest ograniczone).

CALA MONTE TURNO

Cala Monte Turno: znajduje się na terenie Castiadas, na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. Plaża, która rozciąga się w kształcie łuku przez około 300 metrów, ma biały piasek, a morze jest turkusowe. Znajdziesz na niej także restauracje z pysznym jedzeniem!

 

CALETTA DEL FARO

Caletta del Faro: jest to bardzo mała plaża na półwyspie Sinis (Cabras), charakteryzująca się płytkim i piaszczystym dnem morskim. W pobliżu znajduje się stanowisko archeologiczne Tharros, polecamy zatrzymać się! Ta plaża jest osłonięta od prawie wszystkich wiatrów.

PORTO PINO

Porto Pino: znajdujemy się w Sant’Anna Arresi, na południowo-zachodnim wybrzeżu Sardynii. Długie odcinki białego piasku, płytkie dno morskie i turkusowe morze. Znajdują się tu dwie plaże, ta z wydmami to prawdziwy klejnot, położona pomiędzy laguną a sosnowym lasem. Wydmy można odwiedzać tylko latem – jest tutaj baza NATO, zimą mają ćwiczenia.

PLAŻE VILLASIMIUS A WIATRY NA SARDYNII

Villasimius, przed Mistralem schowasz się na plażach: Cala Pira, Porto Sa Ruxi, Campulongu i Is Traias. Wszystko cudowne i warte odkrycia!

Spiaggia delle Vacche

Spiaggia delle Vacche: zatoka ta, położona pomiędzy granitowymi skałami i śródziemnomorskimi zaroślami, znajduje się w gminie San Teodoro, a jej nazwa wynika z obecności krów na plaży w przeszłości. W czasach kiedy nie było tu turystów, tylko pasterze. Plaża charakteryzująca się drobnym piaskiem i krystalicznie czystą wodą ma zaledwie 30 metrów długości. Oferuje niesamowity widok na wyspy Tavolara i Molara, po lewej stronie Isolotto Rosso i przylądek Porto San Paolo.

Sa Mesa Longa

Sa Mesa Longa: w mieście Putzu Idu. Nazwa oznacza „długi stół”, tak naprawdę kilkadziesiąt metrów od brzegu znajduje się naturalna bariera z piaskowcowych skał. Chroni to go przed Mistralem zamieniającym go w naturalny basen.

Cala Ostina

Cala Ostina w Castelsardo. To dwa cyple, na których jest położona, chronią ją przed wiatrem, piasek jest ciemnozłoty, ponieważ pochodzi ze skał wulkanicznych i szmaragdowego morza. Perła nieskażonej przyrody, często przystanek na szlakach trekkingowych.

Porto Istana

Porto Istana, Olbia. Piasek jest biały i drobny, płytkie dno morskie ma szmaragdowy kolor, otoczone gęstymi śródziemnomorskimi zaroślami, które chronią je przed Mistralem. Oferuje panoramiczny widok na chroniony obszar morski Tavolara.

PLAŻE UKRYTE PRZY CAPO TESTA

Capo Testa (Santa Teresa z Gallury). Znajdziesz tu dwie wspaniałe plaże, jak pisałam wyżej Rena di Ponente i Rena di Levante, gdzie możesz zanurzyć się w spokojnych, krystalicznie czystych wodach.

Ta lista plaż osłoniętych naturalnymi barierami pomoże Ci wybrać plaże na Sardynii w oparciu o wiatr, aby nie napotkać wzburzonego morza, latających parasoli i cieszyć się spokojem!

Kamila Sierant

Kamila Sierant

Miłośniczka włoskich wysp, ekspertka od Sardynii

Blog dla miłośników Włoch, którzy chcieliby poznać włoskie wyspy – Sardynię i Sycylię. Ciekawostki i praktyczne porady o zwiedzaniu Sardynii i próbowaniu Sycylijskich przysmaków!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.