PRZEWODNIK PO SARDYNII ❤️ WYBIERZ SIĘ NA SARDYNIĘ NASZYMI ŚLADAMI

Jak powstaje oliwa z oliwek?

Jak powstaje oliwa z oliwek?

Razem z Giuseppe odwiedziliśmy lokalną przetwórnie oliwy z oliwek znajdującą się w miasteczku, w którym mieszkamy, Caccamo. Prowadzi ją nasza kolażanka Maria Chiara, której rodzina niezmiennie od lat 60tych zajmuje się wytwarzaniem oliwy. Poniżej możesz obejrzeć kilkuminutową relację z naszej wizyty w „oleificio” Ventura oraz przeczytać w kilku punktach o tym jak powstaje tradycyjna, sycylijska, świeżo tłoczona oliwa z oliwek extra virgin.

ZOBACZ VIDEO - PRODUKCJA OLIWY

Maria Chiara i jej tata Giuseppe opowiedzą i pokażą ci jaką drogę musi przejść oliwka, aby powstała z niej oliwa. Dowiesz się między innymi ile czasu może minąć maksymalnie od zbioru oliwki do ekstrakcji oliwy oraz co to jest ekstrakcja na zimno.

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia od zawsze była wpisana w śródziemnomorską kulturę jedzenia. Czy wiesz jak dokładnie jest wytwarzana i jakie są sposoby, aby utrzymać ją świeżą jak najdłużej ? Poniżej opowiemy Ci jak wygląda produkcja oliwy.

OLIWA Z OLIWEK KROK PO KROKU

Oliwa z oliwek

OLIWA Z OLIWEK KROK PO KROKU: PRZYGOTOWANIE OLIWEK

Kiedy zebrane przez rolników oliwki dotrą do przetwórni oliwy, najlepiej tego samego dnia, maksymalnie  w ciągu 48 godzin od zebrania, muszą przejść trzy podstawowe etapy zanim zacznie się ekstrakcja.
Najpierw trzeba oliwki zważyć, a potem przechowuje się je krótko jak najbliżej miejsca przetwarzania. W naszym zaprzyjaźnionym „oleificio” w Caccamo oliwki umieszcza się w koszach o pojemności 350kg. Układa się je w niedużych grupach, aby ułatwić wentylacje i zapobiec zepsuciu.
Następnie oliwki przesypuje się do maszyny, która oddziela je od liści i gałązek oraz czyści wodą usuwając ewentualne pozostałości ze zbiorów.

Oliwa z oliwek

OLIWA Z OLIWEK KROK PO KROKU: TŁOCZENIE

Tłoczenie to proces, w którym powstaje oliwa, a dokładnie, w którym cząsteczki oliwy są oddzielane od cząstek wody. Proces ten odbywa się za pośrednictwem specjalnych maszyn, a parametrami decydującymi o jakości są temperatura i czas trwania procesu.

Wracając jeszcze do samego mielenia wyróżnia się dwa typy ekstrakcji – na zimno i na gorąco. Metoda na zimno polega na utrzymaniu temperatury na maksymalnym poziomie 28 stopni.

Zamiast tego w przypadku past olejowych o wyższej emulsji konieczne będzie zastosowanie wyższych temperatur, które w żadnym wypadku nie mogą przekraczać 30°C. Uważa się, że im wyższa temperatura, w której odbywa się produkcja, tym gorsza będzie jakość produkowanej oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, ponieważ pogorszy się jej smak i utraci korzystne właściwości, takie jak polifenole czy witamina A.

Następnym etapem jest oddzielenie oliwy od fazy wodnej. Można to zrobić na dwa sposoby.

  • Ekstrakcja ciśnieniowa: jest to klasyczna metoda, która polega na użyciu pras, za pomocą których masa oliwy zostanie odprowadzona z wytłoków.
  • Ekstrakcja przez mieszanie: która odbywa się w 2 fazach lub 2 i pół fazy, w każdej fazie otrzymujemy produkt, który jest stopniowo czystszy.
    Na koniec pamiętaj, że to je produkt niedokończony.
Oliwa z oliwek

OLIWA Z OLIWEK KROK PO KROKU: MIELENIE OLIWEK

Mielenie to początkowa faza ekstrakcji. Polega na mechanicznym rozdrabnianiu miąższu oliwek, do momentu aż uzyska się masę o płynnej, ale wciąż grudkowatej konsystencji. Oliwki w tej fazie produkcji oliwy nazywane są pastą olejową i składają się z części stałej czyli z fragmentów pestek, skórki i masy z oliwek. Druga część – płynna to to mieszanka oliwy i wody.
Mielenie może odbywać się przez młyn lub przez kruszarkę (z której uzyskuje się pastę olejową w znacznie krótszym czasie, a zatem bardziej nadaje się do zautomatyzowanej produkcji).

 

Oliwa z oliwek

OLIWA Z OLIWEK KROK PO KROKU: ODZIELENIE OLIWY OD WODY

Jesteśmy o krok od gotowego produktu, teraz musimy oddzielić resztki wody od oliwy. W tym celu stosuje się pionowy system wirowania, o którym tata Marii Chiary wspomina w wywiadzie. W separatorze oleju pod wpływem prędkości obrotów w połączeniu z różnymi gęstościami woda oddziela się od oliwy. Po wyjęciu z separatora olej jest gotowy do spożycia. Początkowo będzie mętny, zanim się go rozlewa przechowuje się w ogromnych pojemnikach ze stali nierdzewnej. 

Potem oliwa trafia do butelki lub puszki i można zabrać ją do domu i jeść ze smakiem!

oliwa strumień

Ważne jest, aby przechowywać oliwę w odpowiednich pojemnikach i sprzyjających warunkach.

Maria Chiara

Kamila Sierant

Kamila Sierant

Miłośniczka włoskich wysp, ekspertka od Sardynii

Blog dla miłośników Włoch, którzy chcieliby poznać włoskie wyspy – Sardynię i Sycylię. Ciekawostki i praktyczne porady o zwiedzaniu Sardynii i próbowaniu Sycylijskich przysmaków!

1 komentarz

  1. Uwielbiam taką oliwę!

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *